Ayrılma Zamanı Geldi Mi?

 
 
İşinizi değiştirmeyi mi düşünüyorsunuz? Aşağıda bu ciddi kararı verebilmenizde faydalı olabilecek bir kaç öneri bulacaksınız.

"AYRILIK TATLI BİR HÜZÜNDÜR"
Shakespeare'in sevgiye dair söylediği bu sözü, aslında işten ayrılma anındaki ruh halimizi de çok iyi yansıtıyor. En iyi şirketlerdeki en iyi yöneticiler bile, kariyerlerinin belli dönemlerinde iş değiştirmeyi gerekli görebilir. İş yerinde kalma veya gitme kararı kariyerinizi etkileyebilecek kritik kararlardan biridir.


Buraya kadar

Birçoğumuz yeni bir işe başlarken neredeyse oradan emekli olacağımızı düşünerek işe başlarız, fakat olaylar her zaman bu şekilde gerçekleşmez. Zaman, ortam ve gelişen olaylar sık sık bizi ayrılma kararına doğru getirir.

Herşeyi yaptım. Öğrenme süreciniz durdu mu? Kendinizi geliştiremiyor musunuz? Yaptığınız iş size rutin mi gelmeye başladı? Ayrılma zamanı gelmiş olabilir.

Sorun şirkette. Şirketinizin karlı günleri mazide mi kaldı? Harcamalarınız kısıtlanıyor ve artık bıçak kemiğe dayandı diyorsanız, oturup düşünme vakti geldi demektir. Ayrılma kararı vermeden önce tekrar tekrar düşünmelisiniz; şirketiniz belki batıyor, belki de sadece duraklama dönemi geçiriyor olabilir. Yeniden yapılanma görev değişiklikleri, yeni kişilerin takıma katılması işte kalma veya ayrılma kararınızı çabuklaştırabilir. İşe başlayan yeni birinin yöneticinizle sizin aranızı açabileceğini düşünüyor veya yeni gelen bir kişiyle iletişim kurmak size zor geliyorsa ayrılma zamanı geldi demektir. Ama şunu da unutmamak gerekir ki, başlayacağınız yeni işyerinizde bir çok iş arkadaşınızla yeni ilişkiler kurmak zorunda kalacaksınız.

Artık işyerinizde yıldızınızın daha az parladığını mı düşünüyorsunuz? Göreviniz değişmiş, mevkiinizi kaybetmiş olabilirsiniz. Bazen performans değerlendirmeler hak ettiğiniz yeri göstermiyor olabilir. Hiç sizi dinleyen oldu mu? Tavsiyeleriniz uygulandı mı? Önemli toplantılara davet edildiniz mi? Çalıştığınız yerde alınan kararları en son siz mi öğreniyorsunuz? Aldığınız ücret sizi tatmin etmiyor mu? Eğer tüm bu soruların cevabı hayır ise ve düzeltilemez gibiyse ayrılma zamanı geldi demektir.


Artık gidiyorum

İşyerinizden ayrılma veya kalma sebebiniz somut nedenlere bağlı olmalıdır. İş değiştime kararını verdikten sonra kendinize güvenin ve yavaş yavaş hazırlanmaya başlayın.

Bir hedefiniz olsun. Kararsızlık ve yeniden düşünmeye başlama sizi zor duruma sokar ve güçsüzleştirir. Her zaman bulunduğunuz durumdan daha iyi bir duruma ulaşmaya çalışın. Bunun için acele etmeyin. Önünüze çıkan bir fırsat ne kadar cazip olursa olsun, öncelikle iş yerinizden neden ayrıldığınızı bilin ve aynı (hatta daha olumsuz) şartların içine gireceğiniz yeni ortamda olmadığından emin olun. Teklifi kabul etmeden önce yeni işinizi, şirketin kültürünü ve yapısını iyice araştırın.

Kendi kararınızı verin. İş arkadaşlarınız sizi ayrılma kararınızdan vazgeçirmeye çalışabilir. Bu caydırma fikri sizde duygusal bir bağ yaratacığından işiniz daha da zor demektir. Başkalarının değil kendi kararlarınızla hareket edin.

İleri bakın.
Kararınızı verdiyseniz, artık emin adımlarla harekete geçin. Kariyerinizin en iyi günlerinin ileride olduğunu unutmayın. Sürekli olarak tekrar düşünmenin ve tereddütlerin sizi olumsuz etkilemesine izin vermeyin.

Sessiz olun.
Ayrılma kararınızı ve sebeplerini mümkün olduğunca gizli tutun. Resmi bir duyuru yapılana kadar, güvenebileceğiniz bir arkadaşınızdan yardım alabilir veya bir kariyer danışmanlık hizmetinden yararlanabilirsiniz. Ayrıldığınız güne kadar mevcut işinizdeki sorumluluklarınızı tam anlamıyla yerine getirin.

İyi ayrılın.
Şirketinizdeki yöneticilerle ve diğer çalışanlarla iyi ilişkiler çerçevesinde ayrılın. Kazandığınız deneyimler ve şirketin size sağlamış olduğu faydalardan ötürü minnetkar olduğunuzu gösterin. Ayrılma anı, şirketin bütün eksiklerini ve sorunlarını masaya yatırmanın en doğru zamanı değildir. Köprüleri atmayın, bu şekilde davranarak ileride karşınıza çıkabilecek fırsatları tepiyor olabilirsiniz.

Arkanızı temiz bırakın.
Ayrılırken tamamlanması bitirin, devredilmesi gereken işleri mutlaka devredin. Arkanızdan birileri bunlarla uğraşmak zorunda kalmasın.

Arkanızdan konuşulacak.
Siz ayrıldıktan sonra ters giden birçok şey size yüklenecektir. Eski saygınlığınızın azalmasına hazırlıklı olun. Diğer yandan bu tür durumlar çok uzun sürmez. Günü geldiğinde zaman başarılı liderlerin hakkını verir.

Bağlantılarınızı bırakmayın. Ayrıldığınızda bir sürü şeyi tamamen bırakıp unutabilirsiniz, kurduğunuz bağlantılar hariç. Bu bağlantılarınız, yeni işinizde ve ileride size çok faydalı olabilir.


Dikkat!

İşinizi iyi bir şekilde değiştirmenin birçok yolu olabilir, bununla birlikte sakınmanız gereken birkaç nokta da var.

Egonuz mu siz mi? Yeni bir iş ararken, kendinizi konunun cazibesine fazla kaptırmayın. Cazip bir teklif egonuzun çok hoşuna gidecektir, bununla birlikte diğer kriterleri de sakın unutmayın. Yeni işinizin geleceğe yönelik hedef ve planlarınızla uyumlu olması şarttır. Aksi takdirde egonuzun yaşadığı bu hisler çok kısa ömürlü olabilir.

Kararınız fevri olmasın. Ayrılma (veya kalma) kararınız somut nedenlere dayanmalıdır.

Bilinenin rahatlığı. Bildiğiniz bir ortam, bilmediğiniz ortama göre genelde daha güvenli görünür, ama çoğu zaman gerçek tam tersidir. Yeni işinizle ilgili sis bulutlarını temizlemek için kapsamlı bir araştırma yapmanızda fayda var.

Fazla düşünmek. Herşeyin fazlası gibi düşünmenin ve araştırmanın da fazlası zarar olabilir. Kararınızı verdiyseniz araştırmayı, düşünüp taşınmayı bırakıp hareket geçmelisiniz.

Kararınız ne olursa olsun, iyi şanslar!